Barvy a světlo jsou pro náš život důležité. Mají vliv na naši psychiku, energii, celkovou pohodu a zdraví.

„Člověk všeobecně vnímá velkou radost z barev. Oko je potřebuje, jako potřebuje světlo“ (Goethe).

Barvy jsou různé formy bílého světla, které v sobě sjednocují všech sedm barev duhy – červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigo a fialovou. Vyzařují různé elektromagnetické vlnění s rozdílným působením na naši mysl. Tohoto působení se používalo např. ve starém Egyptě k léčení barvami (tzv. Colorterapie). Podle této terapie záleží na barvě pokoje, oblečení, ložního povlečení apod. Proto jsou například v nemocnicích převážně zelené, modré nebo žluté stěny. Navozují u člověka pocity klidu a míru.

V interiéru barva výrazně ovlivňuje celkovou atmosféru. Spolu s použitými materiály a světlem dokáží vytvořit příjemné a krásné místo k životu. I z tohoto důvodu je důležité, aby interiér odrážel osobnost a individualitu klienta. Ne každá barva je pro každého ta pravá.

Z teorie barev je pro designéry důležitý zejména Ittenův umělecký barevný kruh. Je základem pro harmonické kombinování barev. Johannes Itten (1888-1967) byl švýcarský expresionistický malíř, designér, učitel, spisovatel a teoretik. Působil na proslulé výtvarné škole Bauhaus.

Ittenův barevný kruh (1961)

Ittenův barevný kruh (1961)

Výběrem barev volíme barevný kontrast. Itten definoval 7 typů harmonického barevného kontrastu:

 1. Elementární (základní) kontrast– použitím červené, žluté a modré (tj. základních barev) – nejsilnější vyjádření kontrastu mezi barvami. Př. Piet Mondrian.

Piet Mondrian – Kompozice č. III v červené, modré, žluté a černé

Piet Mondrian – Kompozice č. III v červené, modré, žluté a černé.

 1. Kontrast světelnosti je vyvolán mezi barvami v hodnotě světla. Čím je světlost dvou tónů rozdílnější, tím je světelný kontrast větší. Největšího světelného kontrastu lze dosáhnout použitím bílé a černé (světla a stínu). Každá barva má nejjasnější tón v jiném tónu světelnosti.
 2. Kontrast teploty– kontrast studených a teplých barev (např. modrá – červená). Chladné barvy vždy ustupují do pozadí, teplé naopak do popředí. Na tomto kontrastu je vystavena tzv. barevná perspektiva používaná od renesance.
 3. Komplementární kontrast– největší barevný kontrast; dvojice barev, které leží v barevném kruhu naproti sobě, vytvářejí maximální harmonický kontrast (žlutá – fialová, oranžová – modrá, oranžovočervená – modrozelená, zelená – červená, …). Jsou to barvy, které se navzájem podporují, doplňují a zesilují své působení. Zelená a červená je nejdokonalejší z dvojic barev, které vůbec existují. Dokonale se doplňují, mají dokonce stejnou světelnost a váhu (viz. kontrast kvantitativní).
 4. Kontrast simultánní– nejmenší barevný kontrast, působí nevzrušivě; v barevném kruhu leží vedle sebe, tzv. analogické barvy (např. žlutá – oranžová, zelená – modrá apod.).
 5. Kontrast kvalitativní (sytostní)– stupeň čistoty barvy. Je způsobený obsahem šedé barvy (barva čistá a s příměsí šedi). Je to kontrast barev sytých a lomených. Syté barvy obsahují čistou zdravou energii, život a vitalitu. Tlumené barvy (odstíny) energii brzdí.
 6. Kvantitativní (proporční)– kontrast vytvořený velikostí barevných ploch. Paradoxně znamená pocit klidu, nepřítomnost kontrastu. Jde o ideální poměry barev tak, aby došlo k vyrovnané kompozici.
  1:3 žlutá – fialová (žlutá má takovou váhu barvy, že se vyrovná 3 dílkům fialové)
  1:2 oranžová – modrá
  1:1 červená – zelená (dokonalá váha barev)
  Symbolika a vlastnosti barev

Symbolika a vlastnosti barev

Červená – barva silných emocí, lásky a hněvu. Barva dynamičnosti, nadvlády, ale také revoluce, vzpoury a odboje. Uvolňuje blokované pocity a zrychluje srdeční činnost. Je vhodné ji použít v místnostech, kde chceme upoutat pozornost, podpořit aktivitu a energii. Červenou barvu je možné použít v široké škále jejích kvalit (odstíny, pastely, různé sytosti a světlost). Tím se výrazně rozšiřuje škála jejího použití a jejích psychofyzikálních vlastností. Mezi jednotlivými červenými jsou velké rozdíly a každá na nás působí jinak. Pokud má někdo problémy s váhou, neměl by kuchyň a jídelnu ladit do červené a oranžové. Tyto barvy podporují chuť k jídlu.

Oranžová – vyvolává radost k životu a přináší vzlet a dynamičnost. Je to aktivní barva s poměrně vysokou světelnou odrazivostí a tepelným působením. Je společenská a velice komunikativní. Barva optimismu, veselosti, mládí, zdraví a tepla.

Žlutá – žlutá je barva základní a představuje základní potřebu chtít se rozvíjet. Barva Slunce. Vyvolává pozitivní a teplé pocity, je veselá a svěží. Stimuluje myšlení a schopnost se učit. Zlepšuje paměť a mozkovou činnost. Přináší do života lehkost, volnost, aktivitu a komunikaci. Má velkou odrazivost (hned po bílé) a opticky prostor rozšiřuje a přináší do interiéru světlo. Při použití na větších plochách se doporučuje žlutou tlumit bílou (pastely žluté) nebo použít tóny okrové, zlaté, hořčicové apod.

Zelená – barva přírody, nejklidnější barva. Vzniká syntézou žluté a modré. Dráždivé barevné vibrace žluté a uklidňující modré se v zelené vzájemně vyruší a navozují rovnováhu. Zelená pomáhá regenerovat organismus. Je to barva fyziologické a psychické rovnováhy, naděje, přátelství, jistoty a vzrůstu. Má širokou škálu tónů od smaragdové, olivové, hráškové až po listovou nebo limetkovou. Každý tón se liší svými vlastnostmi a působením.

Modrá – voda a vzduch, symbol vznešenosti a nekonečna. Modrá obloha a voda působí uklidňujícím dojmem. Navozují tělesnou a duševní pohodu, vnitřní harmonii, klid, mír a vyrovnanost. Modrá je také osvěžující a chladivá. Kontrast ke všemu vznětlivému, křiklavému a hlasitému. „Na modrou se rádi díváme, protože na nás neútočí, ale přitahuje nás“ (Goethe). Modré plochy opticky ustupují a evokují dálku. Je vhodná do místností určených k odpočinku, duševní práci, přemýšlení nebo studiu. Zpomaluje puls, snižuje krevní tlak.

Indigo (tmavě modrá) – představuje půlnoční oblohu, hloubku moří a tajemnost hvězdných nocí. Přeneseně tedy hloubku úvah a myšlenek, představivost a inspiraci. Působí dobře při duševním vyčerpání. Zaujímá zvláštní místo mezi spektrálními barvami ze středu barevného kruhu – indigo je jejich kombinací. Sjednocuje tedy v sobě energie všech těchto šesti barev.

Fialová – je směsí agresivní červené a zdrženlivé modré. Vyruší se v ní oba protiklady (červená hnací síla a modrý klid). Je barvou pokory, skromnosti, pokání a ústraní, ale také mystiky a slavnosti.

Bílá – je barvou největšího světelného odrazu (až 80 %). Pro interiér to znamená největší schopnost prostor opticky rozšířit a zvětšit. Vzbuzuje pocit neohraničenosti, prázdnoty a neurčitosti. Proto se nehodí do velkých prostorných interiérů, nenavodí pocit útulnosti. Symbol čistoty, jasnosti, vznešenosti a nevinnosti, ale také znovuzrození, pořádku a chladu. Je barvou neutrální, je možné jí kombinovat se všemi ostatními barvami. Přimícháním bílé barvy do jakékoli jiné, vzniká pastel této barvy, čímž se zjemní charakteristika a vlastnosti původní barvy (např. Růžová jako pastel červené).

Černá – je protipólem bílé, má téměř nulovou odrazivost světla. Prostor opticky zmenšuje. Všechny barvy v kombinaci s černou vypadají jasnější, zářivější. Černá barva je v kontrastu ke všemu pestrému, veselému a vitálnímu. Je emocionálně strohá, barva smutku, tmy, strachu, ale i elegance a tajemství. Stejně jako bílá barva je černá barvou neutrální, dá se tedy kombinovat se všemi ostatními barvami. Přimícháním černé barvy do jakékoli jiné vzniká odstín. Odstín brzdí energii původní barvy.

Šedá – odstín bílé. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Není ani vzrušivá, ani uklidňující, je přizpůsobivá a diskrétní. V kontrastu s ostatními barvami je nechá vyniknout. Ostatní barvy vedle ní vypadají zajímavější a výraznější, než kdyby byly samotné.

Hnědá – odstín oranžové, barva země. Právě to vytváří její charakter. Emocionálně potlačuje energičnost oranžové. Má nízkou světelnou odrazivost. Nese v sobě stabilitu, jistotu, klid, touhu po jednoduchém životě spojeném s přírodou. Lidé milující hnědou stojí nohama na zemi a jsou pevně svázáni s domovem. Hnědá symbolizuje také pokání, podřízení se a odříkání. Tmavě hnědou a černou nejčastěji odmítají děti. Svědčí to o jejich intuitivní schopnosti proniknout do barev a umět je vnímat.

Nejste si jisti výběrem barev nebo vhodnou barevnou kombinací pro váš domov? Nevyhovuje vám současné barevné ladění a chtěli byste změnu? Bojíte se, že barvy, které se vám líbí, jsou pro váš domov příliš odvážné? Nebo naopak nudné? Chcete poradit? Ráda vám na vaší cestě k příjemnému bydlení pomohu. Napište mi e-mail, zavolejte nebo vyplňte kontaktní formulář na záložce Kontakt a můžeme se společně podívat na to, co by pro vás bylo nejvhodnější.

Zdroje:
Wikipedia.com
Waltraud Maria Hulke – Praktická kniha o barvách
https://ovce.hogwarts.cz/index.php?akce=student&c=591
Jana Hradecká a kolektiv – Škola interiérového designu

Líbil se Vám článek a chcete dostávat upozornění na další? Přihlaste se k odběru novinek.