Odstíny modré bývají v interiéru nedoceněné a lidé se jich často bojí, že jsou tmavé nebo studené. Modrá má mnoho podob a kvalit. Jeden z mých nejoblíbenějších odstínů je královská modrá. Občas se plete s námořní a kobaltově modrou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a s kterými barvami se skvěle kombinují?

Královská, námořní a kobaltově modrá patří mezi nejpopulárnější odstíny modré. Modrá je jedna z primárních barev a je oblíbená miliony lidí zvláště žen. Je to barva nebe a nekonečnosti oceánů a má tedy uklidňující účinek.

Modrá je vnímána jako luxusní, barva vyšších tříd a elegance. Střední a tmavé odstíny modré jsou spojovány s inteligencí, stabilitou, jednotou a konzervatismem. Často je používána na oblecích v korporátním světě a na uniformách.

Z pohledu psychologie barev bývá modrá spojována se spolehlivostí a důvěrou. Takže je každému jasné, proč ji obchodní firmy často používají na svém logu. Ale pozor! Může být také spojována se smutkem (spojení „Feeling blue“ označuje pocity deprese a smutku).

V interiéru použijeme modrou tam, kde chceme prostor opticky zvětšit. Protože navozuje pocity klidu a uvolněnosti, je vhodné ji použít v místnostech (zónách), které jsou určeny k odpočinku, soustředění, duševní práci nebo relaxaci.

 

Která je KRÁLOVSKÁ MODRÁ?

Královská modrá je v podstatě klasickým tmavým odstínem modré barvy. Má vysokou intenzitu a jas, takže není tak uklidňující jako odstín modré oblohy. Historicky je spojována se Spojeným královstvím s rodinou královny Charlotte z Mecklenburgu (počátek 18. století). Královna Charlotta vyhlásila soutěž na návrh jejích šatů. Návrhář, který soutěž vyhrál, pro ni vytvořil specifický odstín modré (použil velmi drahé pigmenty ze Španělska). Během alžbětinské vlády bylo dovoleno oblékat se do tohoto odstínu modré pouze členům královské rodiny. Dnes je odstín královské modré použit na vlajce Spojeného království.

Symbolem královské rodiny, dokonalosti, věrnosti a čestnosti. Pokud jde o barevné kombinace, krásně se doplňuje s fialovou, červenou, šedou, zlatou, bílou nebo zelenou.

 

NÁMOŘNÍ MODRÁ

Odstín velmi podobný černé. Termín námořnická modř sahá až do roku 1813. Odstín velmi tmavě modré byl použit na uniformy britského královského námořnictva (1748). Uniformy se staly tak populární, že námořnická modrá se začala používat u námořnictva po celém světě. Stala se také velmi populární pro výrobu tkanin, umělecký potřeb a dalších výrobků.

Je symbolem důvěry, autority, jednoty a stability. Má nízkou intenzitu a jas. Používá se v kancelářských a společenských prostorách. Je oblíbenou barvou na ložním prádle a polštářích. Najdeme ji také na róbách tradičních vůdců a mnichů v Africe.

Dokonale ladí s různými odstíny zelené, oranžové, červené, žluté a fialové.

 

 

KOBALTOVĚ MODRÁ

Jasný odstín střední modré. Název je odvozen z kobaltu, kovu s modravě šedou barvou. Při smíchání kobaltu s oxidem hlinitým vznikne modrý odstín – kobaltová modř. Je oblíbenou barvou pro formálními oděvy, školní uniformy, společenské šaty.   Používá se v keramice a výrobě skla.

Působí chladným a uklidňujícím dojmem. Evokuje bohatství. Kobaltově modrá je hlubší než nebeská modrá, ale světlejší než královská modrá.

Symbolizuje spolehlivost a důvěryhodnost, proto bývá tak často používána ve finanční oblasti. Kombinuje se často s bílou, fialovou, kaštanově hnědou a vínovou barvou.

 

Gratuluji! Dočetli jste až sem. Teď už se jen můžete kochat barvami. Až vám z toho bude přecházet zrak… Budu ráda, když mi do komentáře napíšete, která barevná kombinace se vám nejvíc líbila a která vás nejvíc zaujala.

 

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3


Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Zdroj 1, Zdroj 2


Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3


Zdroj 1, Zdroj 2


Zdroj 1, Zdroj 2