V tomto článku se s vámi podělím o tipy, jak poznat severský styl a jak ho dostat do vašeho interiéru. Mimo jiné poznáte, proč je vlastně tak oblíbený.

Zdroj

Jemné a neutrální barvy

Vzhledem k tomu, že Skandinávci si moc neužijí denního světla, zvykli si v interiéru používat světlé barvy. Prostor se díky tomu opticky zvětší a prosvětlí. Když použijete jemné pastelové tóny, prostor bude navíc působit teple a útulně.

Spousta světla

Cílem je dostat do vnitřního prostoru co nejvíce denního světla. Okna jsou zastiňována jemnějšími tkaninami, aby propustily co nejvíce světla dovnitř. Když denního světla není dost, pomůže umělé osvětlení. Svítidla bývají výraznější, většinou se kombinuje několik typů osvětlení a vytváří se různá světelná zákoutí. Použitím různých typů osvětlení můžete lehce proměňovat celkovou atmosféru bytu podle vaší aktuální nálady.

Zdroj

Dřevo a přírodní materiály

Na podlahách a nábytku najdeme světlé dřevo, případně bílou patinu. Světlá podlaha prostor „otevře“ a zvětší. U tohoto stylu nenajdeme koberec ode zdi ke zdi. Cílem je pocit vzdušnosti a lehkosti.

Méně je více – už žádný nepořádek

Protože skandinávské domy byly tradičně docela malé, nebyl v nich žádný prostor navíc. Proto je tento styl velmi oblíbený i pro svou jednoduchost, praktičnost a čistotu. Tvarosloví nábytku je typické jednoduchými liniemi. Úložné kusy nábytku plní zároveň estetickou funkci a dokreslují celkovou atmosféru domova (stojany, koše apod.).

Dekorace

Na dekoracích je patrná potřeba kontrastu. Často se ve světlém interiéru objevují černé rámečky obrazů nebo jiné barevné kontrasty. Dřevěný nábytek je často kombinován s kovovými akcenty (typicky např. kovová závěsná svítidla). Veškeré dekorace jsou v duchu praktičnosti, funkčnosti a jednoduchosti. Nic není přezdobené.

Zdroj

Květiny a zeleň

Severský styl je spíše zemitý a přírodní. Přidáním zelených rostlin svůj interiér přivedete k životu a necháte rozehrát různé variace zelených odstínů.

Zdroj

Teplé a útulné textilie

Dojem ze severského stylu by měl být především světlý, ale nesmíme zapomenout na teplo a útulnost. Nikdo ze severu nechce, aby mu doma byla zima😊. Kůže a kožešiny, vlna s její měkkou strukturou a další přírodniny s výraznou texturou jako např. pytlovina, juta, bavlna… Použít můžete také menší koberce nebo běhouny.

Zdroj

Prvky severského stylu můžeme použít v podstatě kdekoli. Stačí nebýt příliš radikální a vyvarovat se např. paroží jakožto dekorace v panelovém bytě nebo v moderně vyhlížející novostavbě. Při zařizování interiéru bychom vždy měli ctít jeho okolí a netlačit na pilu.

Tak a teď stačí už jen zatopit v krbu, uvařit teplý čaj nebo svařák, posadit se do pohodlného křesla s lampou a začíst se do nějaké severské detektivky…😊