Jsou tapety záležitost našich rodičů a babiček nebo super doplněk moderního interiéru? S tapetou se dá doslova čarovat. Díky tapetě můžeme rychle a v podstatě jednoduše výrazně změnit styl interiéru.

Na trhu je velký výběr tapet a tak můžeme pustit naši fantazii a zkusit experimentovat. Při výběru tapety je dobré vědět o některých pravidlech. Podělím se s vámi o ta, na která myslím při výběru tapety já.

Méně znamená více

Dobrým vodítkem pro výběr tapety je velikost místnosti nebo celková plocha stěn. Obecně se dá říci, že malé místnosti, malé vzory – velké místnosti, větší vzory.

Velké vzory potřebují okolo sebe prostor, aby vynikly. V malé místnosti by velký vzor na tapetě působil stísněně. Tapeta s velkým vzorem pro sebe zabírá většinu prostoru a strhává na sebe pozornost a je výraznější než nábytek, který před ní postavíme.

Naopak malé vzory na tapetě splývají se svým okolím a tapeta funguje spíš jako pozadí pro nábytek, který před ní postavíme.

Také bych doporučovala použít tapetu jen na jedné stěně nebo s tapetou lehce přejít na stěnu další. Asi to cítíte také, že otapetování všech stěn v místnosti vzorovanou tapetou nebude úplně vhodná volba. U tapet bez vzoru už můžeme být daleko odvážnější a použít tapetu na více stěnách. Zvláště, když nám tapeta do interiéru vnese hmatovou texturu. Hmatovou texturou myslím např. to, že tapeta navozuje na dotek pocit, že se dotýkáme látky.

Doplnění tapety textiliemi

Je zajímavé použít vzory, barvy nebo textury, které jsou použité na tapetě i jinde v místnosti.

V návrzích se snažím o to, aby spolu jednotlivé prvky a nábytek komunikovaly, aby se nejednalo o samostatné sólisty. Je to zábavné a oživující, když vzor nebo barva na tapetě komunikuje třeba s barvou nebo vzorem na sedačce nebo polštářích. A neznamená to, že k tapetě barevně laděné do žluta, budu nutné ladit většinu prvků v interiéru do žluta. Je to samozřejmě možné a je to jedna z možných cest, ale mohu si pohrát s barvami, které vzájemně tvoří harmonický kontrast. Ke žluté by se tedy dala krásně použít např. tmavě fialová apod.

Kontrast ano, ale vyvážený

Jak už jsem naznačila v přechozím bodu, kontrast v interiéru je oživující a zábavný, ale je potřeba dbát na celkovou harmonii a vyváženost. Vyváženého kontrastu tapety a ostatních prvků můžeme dosáhnout použitými barvami, materiálem, texturou, liniemi apod. Možností je hodně, takže je potřeba všechno pečlivě zvážit. Tím vás ale rozhodně nechci odradit od experimentování a zkoušení.

Obrazy na tapetách. Pokud chceme na stěnu s tapetou umístit obrazy, neměly by si vzájemně konkurovat. To znamená, že na tapetu s velkým vzorem se lépe hodí obrazy s jemnějšími motivy a tapeta s malým vzorem se bude lépe doplňovat s obrazy s většími motivy. Když to jde, je dobré použít paspartu, která motivu obrazu dodá prostor.

Hra s prostorem

Barvou, velikostí vzoru a případně linií vzoru dosáhneme různých vizuálních efektů a oklameme náš zrak😊. Malý pokoj se zvětší, tmavý prosvětlí, velký zútulní, úzký rozšíří apod. Vliv barev, velikosti vzorů a linií na optické vnímání prostoru je dost široké téma, které rozeberu někdy příště. Teď jen ve stručnosti základní pravidla:

  • Velké vzory do velkých místností, malé vzory do menších místností.
  • Světlé barvy prosvětlí, syté / tmavé barvy prostor zútulní, ale také uberou na světlosti.
  • Vodorovné linie prostor opticky rozšíří, ale také sníží výšku prostoru.
  • Vertikální linie prostor opticky zvýší, ale také zúží.

Druhy tapet aneb osvěta textilním tapetám

Druhů tapet je celá řada. Od papírových, vliesových, vinylových přes textilní po strukturální 3D tapety nebo reliéfní. Já bych se ale nyní chtěla zaměřit na textilní tapety, na které se podle mě trochu pozapomnělo.

Tkané textilní tapety jsou jednou z nejstarších dekorací stěn vůbec. Vyrábí se ze lnu, hedvábí, sisalu, bavlny, papyru, tkaných banánových listů, celulózy nebo ze syntetických vláken. Tkaninu je možné upravit potiskem, nabarvit, vyšít, použít Swarovského křišťály nebo skelné drtě.

Působí velmi elegantně a luxusně a jejich cena je vyšší než u většiny běžných tapet. Jejich použití na jednu stěnu nebo část stěny ale zase tak nákladná není a interiéru dodají šmrc.

Jsou trochu náročnější na údržbu – je potřeba je čas od času vysát od prachu. My jsme doma na zkoušku textilní tapetu nalepili. Koupili jsme si jednu roli, už je to pár let a tenkrát stála role kolem 2,5 tis. Dali jsme ji na chodbu. Na stěnu, která vede ke sklepu😊)). Vždycky, když jdu pro okurky, tapetu si pohladím…

Všechna pravidla a principy mohou vypadat na první pohled složitě, ale nebojte se. Něco se dá natrénovat, na něco je potřeba mít cit a když si nebudete vědět rady, můžu vám poradit. Můžete si u mě domluvit jednorázovou konzultaci nebo se mnou probrat váš interiér hlouběji. Více najdete ve službách.

Zdroj obrázků http://www.optimal-design.cz/produkty/tapety-na-zed